Gdy składniki przetworzone chemicznie zdobywały rynek nikt chyba nie zdawał sobie sprawy z tego, jak poważne mogą być konsekwencje ich systematycznego stosowania. Przyjmowano do wiadomości ich obecność, cieszono się jednak przede wszystkim z ich zalet takich, jak choćby przedłużenie przydatności do spożycia produktów spożywczych oraz wydłużenie trwałości kosmetyków. Dziś, gdy chemia atakuje nas w każdym niemal produkcie zaczynamy dostrzegać, że zachowując się tak niefrasobliwie najprawdopodobniej popełniliśmy błąd. Powrót do szeroko rozumianej ekologii jest zatem jak najbardziej zrozumiały, zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, że nadmiar rozwiązań tworzonych w laboratoriach chemicznych może odbić się niekorzystnie na naszym zdrowiu. W ślad za wspomnianym wzrostem zainteresowania produktami proekologicznymi podąża zwrócenie się ku składnikom naturalnym. Przez naszych przodków były one używane z powodzeniem przez stulecia, teraz zaś zdajemy się żałować, że tak szybko odcięliśmy się od nich. Przykładem rozwiązań proekologicznych, po które sięgamy z coraz większym entuzjazmem i przekonaniem o tym, że postępujemy słusznie są kosmetyki naturalne, odpowiedniki tych, które powstają w laboratoriach chemicznych robią bowiem furorę na światowych rynkach.
Co ciekawe, wiele osób ich pojawienie się na rynku przyjmuje z niemałym zaskoczeniem, okazuje się bowiem, że niejednokrotnie nie mamy nawet pojęcia o tym, jak wiele może zdziałać natura. Mówiąc o kosmetykach naturalnych warto mieć na uwadze to, że nie stanowią one monolitu, zasadniczo praktykowany jest przy tym podział ich na trzy grupy. Pierwsza obejmuje preparaty, które bazują na produktach pochodzenia zwierzęcego takich, jak choćby jogurt oraz mleko. Kosmetyki, które tworzą drugą z omawianych tu grup odwołują się wyłącznie do składników roślinnych, w ich skład wchodzą więc różnego rodzaju zioła, oleje, nasiona owoców oraz wyciągi z liści drzew. Są to zresztą kosmetyki, które, na dobrą sprawę, znane są już od stuleci, nasze prababki właśnie za pośrednictwem składników roślinnych eliminowały bowiem niedoskonałości swojej urody. Z kolei trzecia grupa obejmuje kosmetyki mineralne, a więc takie, które odznaczają się przede wszystkim ogromną trwałością i gwarantują, że makijaż wykonany z ich wykorzystaniem stanie się niejako „drugą skórą” kobiety.
Czy warto zainteresować się kosmetykami naturalnymi? Wątpliwości w tym zakresie są typowe dla coraz mniejszej grupy osób, a powodów takiego zainteresowania okazuje się być co najmniej kilka. Pierwszym argumentem, nad którym warto zastanowić się z uwagą jest skuteczność potwierdzona przez wieloletnie doświadczenia. W przypadku niektórych kosmetyków naturalnych mamy do czynienia z rozwiązaniami wykorzystywanymi z powodzeniem już w czasach starożytnych, trudno mówić więc o tym, że satysfakcjonujący wpływ kolejnych kosmetyków tego rodzaju na kobiecy wygląd jest jedynie kwestią przypadku. Warto zwrócić uwagę również na kwestie związane z bezpieczeństwem kobiet odwołujących się do tego rodzaju rozwiązań. Są to kosmetyki przyjazne nie tylko wtedy, gdy mówimy o rosnącej liczbie alergiczek, ale i wówczas, gdy mamy do czynienia z kobietami o delikatnej i wrażliwej cerze, a przecież wspomniane grupy użytkowniczek niejednokrotnie boleśnie przekonywały się o niedoskonałościach tych rozwiązań, które powstają w laboratoriach chemicznych. Coraz częściej zwraca się uwagę i na to, że kosmetyki naturalne posiada potwierdzone naukowo właściwości lecznicze. Specjalne kosmetyki ziołowe coraz częściej stosowane są nie tylko po to, aby wykonać perfekcyjny makijaż za ich pomocą, ale również w celu poddania skory właściwej pielęgnacji, produkty naturalne zaliczane są przy tym do najskuteczniejszych i wówczas, gdy zależy nam na włosach zdrowych, atrakcyjnych wizualnie i zawsze pełnych blasku. Okazuje się przy tym, że ich właściwości lecznicze nie są wcale uzależnione od wyszukanego składu, często bowiem pomocne okazują się w tym zakresie rozwiązania takie, jak choćby cytryna i mleko. Warto podkreślić i to, że kosmetyki naturalne pojawiają się w sprzedaży w coraz bogatszym wyborze, dzięki czemu łatwiej jest dopasować je do naszych indywidualnych potrzeb.