Jaką metodę do sporządzania kosmetyków mineralnych wybrać?

domowe metody mieszania kosmetykówSporządzanie kosmetyków mineralnych w torebkach strunowych jest najprostszą i najbardziej podstawową metodą. Do jej wykonania potrzebujemy jedynie takiej torebki oraz starannie odmierzonych składników; przesypujemy je razem i szczelnie zamykamy torebkę. Następnym etapem jest rozcieranie ich w dłoniach lub palcach – w tym miejscu trzeba uzbroić się w cierpliwość, bowiem może to potrwać nawet kilkanaście minut. Ze względu na swoją prostotę, metoda ta dobrze sprawdzi się jedynie w określonych przypadkach. Warto sięgać po nią w sytuacji, gdy chcemy przygotować nieco mniejsze ilości kosmetyków mineralnych, takich jak przede wszystkim róże, bronzery czy niektóre pudry i podkłady. Lepiej jest nie korzystać z niej,kiedy przygotowywane przez nas kosmetyki zawierają jakiekolwiek pigmenty matowe. Składniki te nie nadają się do rozcierania w taki sposób, przez co kosmetyki zostawiają potem smugi na skórze.

Przygotowywanie kosmetyków mineralnych w moździerzu jest stosunkowo prostą i zarazem bardzo skuteczną metodą. Do najważniejszych kwestii należy tutaj zachowanie odpowiedniej kolejności dodawania do siebie poszczególnych składników – pierwszeństwo mają tutaj te, które wykazują tendencję do zbrylania. Przy dodawaniu wszystkich pozostałych półproduktów dobrze będzie powstrzymać się od dodania całości wypełniacza głównego, bowiem najkorzystniej jest zrobić to na samym końcu w torebce strunowej. Niektóre składniki mogą bardzo mocno przylegać do ścianek moździerza, przez co musimy od czasu do czasu je zeskrobywać. Warto zrezygnować z używania moździerza, jeżeli w przygotowywanych przez nas kosmetykach znajdują się jakiekolwiek miki kolorowe, zaś nam zależy na uzyskaniu błyszczących produktów. Składniki te mają bowiem tendencję do matowienia po roztarciu w taki właśnie sposób.

jak skutecznie mieszać kosmetykiNajlepszą metodą jest jednak przygotowanie takich kosmetyków w młynku. Za jego pomocą możemy uzyskać jednorodne produkty z doskonale rozprowadzonymi pigmentami. Ważne jest jednak odpowiednie ich przygotowanie – należy tutaj zachować taką samą kolejność dodawania do siebie poszczególnych składników, jak w przypadku moździerza. Oprócz tego dobrze jest mieszać produkty krótkimi, jednosekundowymi seriami; wielokrotne powtórzenie takiej czynności uchroni nas przed ryzykiem spalenia niektórych składników. Oprócz dużej skuteczności, metoda ta oferuje również sporą uniwersalność, bowiem można z niej korzystać w przypadku niemalże wszystkich rodzajów kosmetyków.

Powiązane wpisy