Czy eko znaczy organic?

kosmetyki organiczne

Organiczne, naturalne czy mineralne to wszystko oznaczenie kosmetyków, które dla klienta nie ma większego znaczenia. Większość osób stosuje takie określenia jako synonimy. Oczywiście na pierwszy rzut oka niewiele osób będzie w stanie to zobaczyć, ale mamy w tych produktach pewne różnice. Między innymi dlatego warto się nieco bliżej nimi zainteresować. 

Kosmetyki bez dodatków chemicznych

Ekologiczne kosmetyki przygotowywane są bez dodatku chemii. Taka technologia ma sprawić, że dostaniemy produkty, które będą wyłącznie przygotowywane z użyciem naturalnych składników. Takie produkty mogą świetnie wpływać na naszą skórę, ponieważ będą odpowiadać za przywrócenie równowagi. Dzięki nim można popracować nad stanem skóry. Proces produkty tych kosmetyków jest tak realizowany, że nie będzie się niszczyć środowiska.

Kosmetyki z natury

Produkt, który ma być nazywany naturalnym powinien odpowiadać na specjalne wytyczne, które przygotowuje między innymi Komitet Ekspertów Produktów Kosmetycznych, który działa przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy. Oprócz niego mamy także firmy, które zajmują się nadawaniem certyfikatów dla produktów kosmetycznych i one również mają istotne znaczenie, ponieważ mogą decydować o tym czy dany produkt będzie traktowany jako ekologiczny.

mineralne kosmetyki ekologiczneJeśli chodzi o wykorzystywane do produkcji składniki, to przede wszystkim stawia się na naturalne produkty pochodzenia roślinnego. Założenie jest takie, że w naturalnym kosmetyku nie będzie się znajdować więcej niż 5 procent składników syntetycznych. Gdy chodzi o te składniki, które są wykorzystywane powszechnie należy zaliczyć do nich oleje, które pozyskiwane są z roślin. Czasami wykorzystuje się emulgatory roślinne a więc połączenie oleju z wodą. W niewielkich ilościach wykorzystywany będzie alkohol roślinny. Jeśli chodzi o inne składniki, które mają istotne znaczenie to na pewno będą to różnorakie produkty w postaci olejków eterycznych, które odpowiadają za to jaki zapach będą miały kosmetyki, dlatego również są ważnym elementem.

Powiązane wpisy